Ludzie

Waciu Sonelski członkiem Honorowym PZA

Czerwcowy Walny Zjazd Delegatów PZA postanowił przyznać godność Członka honorowego naszemu koledze klubowemu, Waciowi Sonelskiemu. Gratulujemy!

Waciu wspinał się czynnie przez 41 lata, w Tatrach, Alpach, Dolomitach, Kaukazie, w Himalajach oraz górach Walii i Szkocji. Uczestniczył w dwóch zakończonych sukcesami wyprawach na ośmiotysięczniki (Makalu w sezonie letnim i Dhaulagiri w sezonie zimowym).

Ale przede wszystkim szkolił. W górach, skałkach i na sztucznych ścianach. Na kursach wszelkich rodzajów: taternickich oraz instruktorskich, w Tatrach i w Alpach. Na katowickim AWF uczył wspinaczki halowej, skałkowej i turystyki wysokogórskiej.

Napisał kilka podręczników wspinania, tłumaczy literaturę górską. Był wydawcą i redaktorem naszego klubowego pisma Bularz.

Dzięki niemu powstały pierwsze sztuczne ściany w Polsce, nasz klubowy 'szyb' oraz katowicki 'AWF'. Jako pełnomocnik PZA ds. ścian sztucznych zainicjował akcję tworzenia Uczniowskich Klubów Sportowych.

Aby nie przynudzać - szkolił wspinaczy i instruktorów, promował wspinanie i wychowywał. Ma szafę pełną nagród i odznaczeń , jest członkiem honorowym brytyjskiej „Association of Mountaineering Instructors”.

Szacun!


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.