Zmarł Jan Kiełkowski

Z ogromnym smutkiem przekazujemy wiadomość o śmierci naszego Klubowego kolegi Jana Kiełkowskiego. Zmarł 5.04.2020r. w wieku 76 lat, przegrał walkę z ciężką chorobą. Gdyby scharakteryzować go najkrócej, trzeba powiedzieć: w młodości ekstremalny wspinacz, a przede wszystkim TYTAN PRACY.


fot. Jan Kiełkowski (fot. Aneta Żukowska/Outdoor Magazyn)

Urodził się w Katowicach, studiował geologię na AGH w Krakowie, którą ukończył w 1970r. Od wczesnych lat uprawiał wspinaczkę, najpierw w Tatrach, gdzie przeszedł 40 nowych dróg i pierwszych przejść zimowych. Niektóre z nich nie straciły swojego znaczenia jak droga Czoka i Kiełkowskiego na ścianie Kotła Kazalnicy (1972) czy Wielkie Zacięcie (1968) zimowe przejście. Wspinał się potem w Kaukazie, Alpach, górach Maroka, Turcji, Skandynawii, Pirenejach, Pamirze (wejście na Szczyt Lenina 7134 m), Hindukuszu (wejście na Akher Choq 7020 m), Andach i Himalajach. Badając złoża węgla kamiennego w Andach Peruwiańskich w latach 1972-3 dokonał około 100 wejść szczytowych, w tym wejścia na 30 dziewiczych pięciotysięczników.

W 1972 r. zwyciężył w pierwszych zawodach wspinaczkowych w Polsce. Miał też epizod aktorski w 1968 r., grając wspinacza poszkodowanego w wypadku i czekającego na pomoc, w filmie „Odwrót” Jana Surdela. Film ten zdobył Złotą Gencjanę na festiwalu w Trento w 1969 r. oraz Grand Prix na festiwalu w Banff w 2004 r.

Miał jeszcze w planach tyle do zrobienia, a tym, czego w życiu dokonał, mógłby obdzielić wiele osób. Wszyscy pamiętamy Jego gigantyczną pracę włożoną razem z żoną Małgorzatą w WEGĘ (Wielką Encyklopedię Gór i Alpinizmu). Wielu z nas brało udział w trzech spotkaniach w latach 2017-2019 pod Okiennikiem w Rzędkowicach, w ostatni weekend września, i zostało uwiecznionych na pamiątkowych zdjęciach. Wydawało się, że WEGA to zwieńczenie prac edytorskich, a już w krótkim czasie ukazał się I tom Zdobycia Tatr, kolejnej, zaplanowanej na kilka tomów encyklopedii. Ukazały się dotąd 3 tomy tej Historii i Kroniki Taternictwa.
Działalność wydawniczą związaną z górami prowadził Jasiu wiele lat, zaczynając od przewodników wspinaczkowych po skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, po przewodniki wspinaczkowe po Dolomitach, Himalajach czy Andach. Mówił, że też ma swoją „Koronę Himalajów” po ukończeniu ostatniego tomu przewodnika w jęz. angielskim, w serii Mountaneering Monograph, po wszystkich ośmiotysięcznikach. Wszyscy, którzy mieli w ręku przewodniki opracowane przez Niego musieli być pod wrażeniem odręcznych szkiców, przedstawiających fakturę opisywanych ścian wspinaczkowych czasem lepiej od zdjęcia. Jak we wszystkich opracowaniach, podawane informacje były zawsze rzetelne, oparte na bogato udokumentowanych źródłach.

Imponujący jest też zbiór książek i czasopism (ponad 6000) poświęconych tematyce górskiej, a także ponad 2000 map różnych regionów górskich, który w ciągu długiego życia został zgromadzony i skatalogowany przez małżeństwo Jasia i Małgosi Kiełkowskich. Obydwoje zostali nagrodzeni w 2013 roku za szerzenie kultury górskiej, a także zostali uhonorowani Literacką Nagrodą Władysława Krygowskiego.

Jan Kiełkowski był członkiem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu, biorąc do końca aktywny udział w wielu wydarzeniach związanych z górami. Będzie nam brakowało Jego specyficznego poczucia humoru. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Dodaj komentarz