Zmarł Jacek Żukowski

Z przykrością zawiadamiamy, że przyszło nam pożegnać jednego z pierwszych prezesów naszego Klubu, Jacka Żukowskiego. Był związany z Klubem Wysokogórskim w Gliwicach do końca swojego życia. Uczestniczył we wszystkich spotkaniach klubowych, znany z łatwości nawiązywania kontaktów, pamiętający wiele faktów z historii taternictwa, chętnie dzielący się wspomnieniami.

Urodził się we Lwowie w 1933 r., po wojnie znalazł się w Gliwicach, gdzie studiował na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej. Po studiach pracował m.in. w Biurze Projektów PROSYNCHEM w Gliwicach,
W latach pięćdziesiątych 20-go wieku wspinał się głównie w Tatrach, gdzie dokonał wielu przejść, w tym szeregu wczesnych powtórzeń zarówno latem jak i zimą na Mięguszowieckim Szczycie, Cubrynie, Małym Kozim Wierchu, Żabim Szczycie Niżnym, Małym Keżmarskim Szczycie, Kopie Spadowej i innych. Dokonał m.in. trzeciego przejścia drogi Łapińskiego – Paszuchy na północno-wschodniej ścianie Kazalnicy Mięguszowieckiej, przeszedł drogę Stanisławskiego wschodnią ścianą Mięguszowieckiego Szczytu, a także wytyczył nową drogę na Jaworową Przełęcz.
W latach 1956-57 wspinał się w Alpach dokonując kilku ciekawych przejść: trawers grani Mont Blanc od Aig. du Goutier do Aig. du Midi, Mont Maudit granią od Col de la Fourche, Tour Ronde pn. ścianą.
W 1958 wspinał się w Kaukazie, wchodząc na Dżan Tutan, Pik Szczurowskiego i Ułłu -tau -czanę.

Był prezesem Koła KW (Sekcji Alpinizmu PTTK) w Gliwicach (1954) i członkiem Komisji Rewizyjnej ZG Klubu Wysokogórskiego 1956-58.
Będzie nam brakowało Jego życzliwości, wspomnień i gawęd.

Msza Św. w Jego intencji zostanie odprawiona w sobotę 3-go lipca 2021 w kościele na Sikorniku o godz. 8,45 a pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Centralnym o godz. 10,00 w sobotę.

Autorka tekstu: Ewa Bobrowska-Grzesik

Dodaj komentarz