Wspomnienie o Ryśku Pilchu

Ze smutkiem zawiadamiamy, że odszedł od nas po długiej i ciężkiej chorobie nasz klubowy kolega Ryszard Pilch „Rico”.

Wspinał się w skałkach i w Tatrach, dokonując wielu solowych przejść, wytyczając w latach siedemdziesiątych wiele nowych dróg i odhaczeń, które na ówczesne czasy były jednymi z trudniejszych. Wytyczył między innymi Lewą i Prawa Pilchówkę na południowej ścianie Zamarłej Turni, a w 1978 r. odhaczył Kant Hakowy VII na Mnichu.Wspinał się też w Słowenii i w Alpach Francuskich. W tym okresie oprócz wspinania uprawiał też czynnie lekkoatletykę, windsurfing i narciarstwo.

Niestety ciężka choroba, stwardnienie rozsiane, z którą zmagał się około 35 lat, wyłączyła Go z aktywnego wspinania, ale przez wiele lat prowadził internetową galerię z historycznymi zdjęciami wspinaczkowymi, zbierając prawie 10 tysięcy zdjęć. Dostępne są one na stronie lojanci.org, a pozwalają starszym przypomnieć sobie dawne czasy, a młodszym zobaczyć kawał historii.

Był osobą lubianą w środowisku, które organizowało „Pilchówki”- charytatywne imprezy pozwalające na zbieranie funduszy na wsparcie Jego leczenia.
Ostatni okres życia spędził pod opieką Fundacji „Różyczka” w Gliwicach, której szczególne podziękowania za zaangażowanie i serce kierujemy na ręce Prezesa Zarządu, pani Doroty Soilam.

Podziękowania za towarzyszenie Mu do końca kierujemy też w stronę Izy, wieloletniej koleżanki z Berlina.

Autorka tekstu: Ewa Bobrowska-Grzesik

Dodaj komentarz