Prelekcja z okazji 40-lecia wejścia na Lhotse

Data wydarzenia: 2019-11-29

UWAGA! UWAGA!

Zapraszamy na niezwykłą prelekcję, która odbędzie się w Klubie 29-go listopada 2019 r., w piątek, o godz. 18-tej. Będzie ona poświęcona 40-tej rocznicy wyprawy Klubu Wysokogórskiego Gliwice na czwartą górę Świata LHOTSE.
Wspomnienia i refleksje przedstawi w jak zwykle fascynujący sposób Waluś Nendza, jeden z uczestników tej sławnej ekspedycji.

Była to pierwsza wyprawa naszego Klubu w Himalaje Nepalu, zorganizowana własnymi siłami i zakończona ogromnym sukcesem. Ośmiu uczestników wyprawy stanęło na szczycie tego ośmiotysięcznika, a wszyscy cało wrócili do domu.
Warto posłuchać jak wyglądały wtedy przygotowania do wyjazdu, organizacja pieniędzy, transportu, sprzętu, żywności. Cała logistyka wyjazdu wzbudza niekłamany podziw. Ile przeciwności musiał pokonać zespół pod kierownictwem Adama Bilczewskiego (ówczesnego prezesa Klubu), aby dotrzeć pod Górę, założyć tam bazę wypadową i przeprowadzić skuteczny atak na szczyt.

Projektowanie i wykonanie sprzętu potrzebnego do akcji w górach od ubrań, przez namioty po specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy (raki, czekany, uprzęże itp.) to osobny rozdział i osiągnięcie zespołu pod kierownictwem Janusza Baranka, odpowiedzialnego za techniczne zabezpieczenie wyprawy. Trudno sobie obecnie wyobrazić ogrom pracy i pomysłowości koniecznej do zorganizowania 40 lat temu takiej ekspedycji.
Warto posłuchać relacji.
Zapraszamy!

Dodaj komentarz