Podsumowanie sezonu 2017

Zaczął się nowy rok, więc przyszedł czas na podsumowanie minionego sezonu. Poprzedni sezon zaczęliśmy dosyć oryginalnie i zamiast pojechać do Ospu, wybraliśmy się do Tajlandii.

Wyjazd przebiegał nie tylko na wspinaniu, lecz był okraszony również dużą ilością zwiedzania- między innymi Bangkoku oraz Pekinu. Tych którzy chcą dowiedzieć się więcej o naszym wyjeździe, odsyłam do poniższego linku:

https://wspinanie.pl/2017/06/topowe-rejony-skalne-tajlandia-krabi/

Bez zawahania można stwierdzić, że poprzedni sezon stał pod znakiem wyjazdów do Ospu. W Słowenii byliśmy z Angeliką aż 4 razy. Udało nam się też w końcu powspinać na dużej ścianie. Zdecydowanie polecam tamtejsze wspinanie. Drogi zaczynają się od 5c, a najtrudniejsze linie dochodzą do trudności 8b. Linie mają od 4 do 7 wyciągów. Najpopularniejsza linia to oczywiście również najprostsza droga na ścianie- ma wycenę 5c i nazywa się Medo. Co ciekawe, pomimo faktu że drogi na Velikiej stenie pokonywaliśmy w okresie świąt i długich weekendów, zawsze byliśmy jedynym zespołem który wspinał się na tej ścianie. W kontekście ostatniej popularyzacji wspinaczki, to wręcz niespotykane zjawisko.

W poprzednim sezonie spędziliśmy również 4 dni wspinaczkowe w Tatrach- 3 dni na Ostervie i 1 na Wieży pod skokiem. Ostervy nie musze bliżej opisywać, ponieważ w roku poprzednim w jej okolicach odbywał się obóz klubowy. Krótkie podejście i różnorodność dróg na Ostervie zdecydowanie przypadły nam do gustu.

Z pozostałych wyjazdów warto jeszcze wspomnieć o 3 wizytach na Frankenjurze, krótkim wyjeździe w Dolomity oraz 2 dniach w Sokolikach. Resztę sezonu standardowo spędziliśmy na Jurze.

Poniżej przedstawiam 10 moim zdaniem najładniejszych dróg z poprzedniego sezonu oraz zamieszczam szczegółową listę pokonanych dróg. Dodatkowo zapraszam do krótkiej galerii przedstawiającej miniony sezon.

http://kwgl.org/galeria/

  1. Onyx VI.5+ RP zaszłość z poprzednich sezonów. 4 lata walki po jednym dniu w każdym sezonie. Moje pierwsze 8a od 3 lat. Bardzo westowa linia, niestety często mokra.

  2. Preobrazba 7c+ RP Pierwsza droga na Misji Pec. Piękna linia i bardzo różnorodna. Testuje umiejętności wspinaczkowe zawodnika.

  3. Znikający Punks VI.4+ RP Mega klasyk Sokolików. Pomimo niewysokiej wyceny z tą linią walczyłem kilka sezonów. Bardzo się cieszę, że udało mi się przejść ten klasyk Sokolików.

  4. Bob Budowniczy VI.4+ Flash Klasyk małej skałki o nazwie Krzewiny. Co prawda dużo na niej betonu, mimo to, ilość pracy którą wykonał Waldek aby udostępnić tą skałę do wspinania, jest godna podziwu. Piękne przechwyty po krawądkach. Poza tym mój najlepszy Flash na Jurze. Duże podziękowania dla Pabla za patenty.

  5. Magicna Goba 7c Tej drogi nie udało nam się przejść w tym sezonie. Pokonaliśmy klasycznie 6 z 7 wyciągów. Absolutny klasyk Velikiej ściany i mega linia. Zdecydowanie trzeba wrócić i powalczyć o klasyczne przejście.

  6. Prawe nity VI.4 Flash Mega Klasyk polskich dróg. Po 18 latach wspinania pierwszy raz pojechaliśmy na Zakrzówek. Okazało się, że skała wcale nie jest tam aż tak bardzo wyślizgana, co więcej, drogi biegną po dobrych chwytach i mają ciągowy charakter.

  7. Lesserówka VI.4 RP Jedna z lepszych dróg na całej jurze. Piękne ciągowe wspinanie przez 25 metrów. Trzeba uważać jedynie miejscami na kruchą skałę.

  8. Spravny Cas 8 OS Piękna 5 wyciągowa droga na Ostervie. Bardzo różnorodna linia- piękne zacięcie, siłowe przewieszenie, techniczne wspinanie w podchwytach i wiele innych formacji. Zdecydowanie warta polecania.

  9. The Wall 8 OS Klasyk Dolomitów. 10 wyciągów wspinania i najtrudniejszy wyciąg na samym końcu.

  10. Internacionala 8 OS Mega Klasyk Velikiej Steny. Wcale nie taka prosta linia, zwłaszcza w pełnym słońcu. Linia biegnie systemem zacięć- jest to stara hakówka z roku 83. Z powodu lęgu ptaków droga jest zamknięta do 31 maja każdego roku.

 

Poniżej szczegółowa lista dróg pokonanych przez Angelikę i przeze mnie. Starym zwyczajem zamieszczamy drogi pokonane RP od VI.4/7b wzwyż dla kobiet i od VI.4+/7c wzwyż dla mężczyzn oraz OS od VI.3/7a dla kobiet i VI.3+/7a+ dla mężczyzn Dodatkowo wszystkie drogi wielowyciągowe.

Drogi górskie/wielowyciągowe

OS

Svinjam diamante 7b 110m OSP Velika Stena

Internacionala 7a 150m OSP Velika Stena

The Wall 7a 300m Dolomity Grosser Falzaregoturm

Shangri-La 8 90m Tatry Osterva

Spravny Cas 8 110m Tatry Osterva

RP

Princezna AMY 8+/9- 100m Tatry Veza pod skokiem

Spolocna rec 8+ 100m Tatry Osterva

Nietopir 6c 110m OSP Velika Stena (wszystkie wyciągi pokonaliśmy OS, poza jednym, który znaliśmy z wcześniejszego przejścia Internacionali)

 

Drogi sportowe

Angee

 

RP

Hugo 7c+ OSP Misja Pec

Modus Ponens VI.5 Jura Goncerzyca

Gunter Priem U42 9-/9 Frankenjura Heldwand

Pooping without peeing 7b+ OSP Pajkova streha

Treibjagd 9- Frankenjura Puttlacher Wand

Mambo Cavallero 9- Frankenjura Toni Schmidt Wand

Roter Baron 9- Frankenjura Barenschlucht

Crna burja (L1) 7b OSP Pajkova Streha

Magicna Goba (L1+L2) OSP 7b Pajkova Streha

Lesserówka VI.4 Jura Pochylec 2

Reductio ad absurdum VI.4 Jura Goncerzyca

Prawe nity VI.4 Zakrzówek

 

OS

April Fools 7b Tajlandia Railay Cat wall

GoGo 8+ Frankenjura Trautner

Bis zum bitteren Ende 8+ Frankenjura Trautner

Held Brau 8 Frankenjura Heldwand

Leni Rubensahl Gedenkweg 8 Frankenjura Breitenberg Nordwand

 

Marcin

RP

Onyks VI.5+ Jura Suchy Połeć

Bita Danka VI.5 Jura Brzuchacka Turnia

Modus Ponens VI.5 Jura Goncerzyca

JFSK 7c+ OSP Misja Pec

Gospodar Pristanov 7c+ OSP Misja Pec

Preobrazba 7c+ OSP Misja Pec

Dolga Kava 7c OSP Misja Pec

Prostowanie Nitów VI.4+ Zakrzówek

Poskus ni ples 7c OSP Misja Pec

Znikający Punk VI.4+ Sokoliki Sukiennice

Gorge Foreman 9 Frankenjura Pottensteiner Wand

Starlight Express 9 Frankenjura Zwergenschloss

Dom I Ogród VI.4+ Krzewiny Jura

Left Side of Darkness 9 Frankenjura Marientaler Wand

Mephisto 9-/9 Frankenjura Toni Schmidt Wand

 

Flash

Bob Budowniczy VI.4+ Jura Krzewiny

Prawe nity VI.4 Zakrzówek

Crna Burja (L1) 7b OSP Pajkova Streha

 

OS

Big Wall 9- Frankenjura Pottensteiner Wand

Magicna Goba (L1+L2) 7b OSP Pajkova Streha

April Fools 7b Tajlandia Railay Cat wall

GoGo 8+ Frankenjura Trautner

Recto VI.3+ Jura Skała nad potokiem

Żyleta VI.3+ Jura Goncerzyca

Ton Sai Playboy 7a+ Tajandia Railay Ton Sai Wall and Roof

Lal Bab 7a+ Tajandia Railay Ton Sai Wall and Roof

 

Na koniec chciałem podziękować firmie Exploteam dystrybutorowi marek Triop, Gilmonte oraz Stubai, za wsparcie sprzętowe którego mi udzielili w poprzednim sezonie.

Dodaj komentarz